Ugrás a tartalomhoz

Üdvözöllek a Webügyvéd Jogi fórumán.
Most a webugyved.com fórum felületét látod, itt kérhetsz ingyenes jogi tanácsot ügyvédeinktől, illetve beszélgethetsz olyanokkal, akiknek a tiédhez hasonló problémájuk van. A fórumot moderáljuk, a jogi válaszokat pedig minden esetben ügyvédtől kapod. Kérdés feltételéhez illetve hozásszóláshoz regisztrálnod kell vagy bejelentkezni.
Bejelentkezés Regisztráció
Fotó

Parkolási bírság elévülése

parkolási bírság elévülés

• Please log in to reply
48 válasz erre a témára

Merci

Merci

ÚJONC

• Felhasználó
  • 5 Hozzászólás:

Tisztelt Webügyvéd!

2011 áprilisában követtek el parkolási vétséget a Bt-m nevén lévő személygépkocsival. A bírságot nem fizette ki az illető, majd ugyanez év novemberében a kocsival együtt ismeretlen helyre távozott. Ő azóta sem került elő, az autót megtalálta a rendőrség forgalomképtelen állapotban. A bírság miatt 2012 novemberében végrehajtást kértek a cégem ellen. Mivel azonban 2011 májusa óta közszolgálati dolgozó vagyok, így a Bt. nem működik, nem működhet, így bevétele sincs amiből a bírságot ki lehetne fizetni. Ezt megírtam a végrehajtónak 2012 novemberében. Azóta sehonnan semmiféle visszajelzés, megkeresés nem érkezett az ügyben. Ez év márciusában azonban a Pesti Központi Kerületi Bíróság VÉGZÉS-t küldött, amelyben leírja, hogy a Főv. Közterületi Parkolási Társulás végrehajtást kérő jogutódja a Bp. Főv. kerület Önkormányzata. A követelt összeg immár több mint 70 ezer Ft.

A 2011 augusztusában született bírósági ítélet indoklásában az szerepel többek között, hogy a 2006. évi CX. tv. 9.&-ával módosított 1988 évi I. tv. 15.& (5) szerint a díj és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt évül el. A díj és a pótdíj után késedelmi kamat nem követelhető.

Szeretném kérdezni, hogy ez a jogszabály hatályban van- e még, továbbá, hogy esetemben hivatkozási alapnak tekinthető-e a jogszabály részemről.

Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm!

Merci, Budapest

• Merci megköszönte

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Kedves Merci!

Üdvözöljük a fórumon!

Igen, a parkolási díj és pótdíj követelés egy év alatt elévül, de egyébként is, a szabályszegést (díj nem fizetését) követő 60 napon belül kellett volna kapnia egy írásbeli felszólítást, ez a 60 napos határidő jogvesztő. 

Továbbá, akkor sem kell megfizetnie a díjat, ha tudja bizonyítani, hogy nem az Ön birtokában volt a gépjármű (tehát más használta). 

Én egy ilyen kifogást írnék az Ön helyében a bíróságra. 

Üdvözlettel: 

MK

• Merci megköszönte

kakasqkac

kakasqkac

ÚJONC

• Felhasználó
  • 2 Hozzászólás:

Kedves Klaudia,

Nekem is hasonló a problémám, mint az előző hozzászólónak.

Leparkoltam az autómmal és elmentem a parkolóautomatához (sms-ben) parkolójegyet váltani, majd intéztem a dolgomat.

Majd kb. 1 hónap múlva érkezett egy levél (a Ferencvárosi Parkolási Kft.-től), hogy fizessem be a büntetést, mivel nem volt parkolójegyem, de, ha volt 5 napon belül be kellett volna mutatnom, így továbbra is fenntartják a követelésüket, miszerint a büntetést fizetnem kell.

(Az autómon nem találtam "mikuláscsomagot", így nem is tudtam, hogy volt ellenőrzés és igazolnom kellene, hogy váltottam jegyet.)

Majd megírtam nekik, hogy volt sms-ben váltott jegyem (azonosító számot és telefonszámla másolatot is csatoltam), de Ők nem tudnak mit csinálni, mert a törvény azt írja elő, hogy 5 napon belül, ha nem mutatom be, akkor fizetnem kell a büntetést.

Kérdésem lenne, hogy ebben az esetben mi a teendő? Van-e erre valami törvény, hogy (bár ők ugye odarakták a büntetést, amit a fényképpel igazolni is tudnak), viszont én nem tudom igazolni, hogy nem volt ott.

Arra is gondoltam, hogy talán direkt levették, hogy a büntetésből esetleg jutalékot kapnak, vagy valaki szórakozásból.

Szóval mindenképpen ki kell fizetnem a büntetést (nem szeretném), vagy van esélyem arra, hogy megússzam?
Mivel volt a kérdéses időszakra érvényes jegyem, de nem az én hibámból következett a probléma (lehet, hogy nem is az övékből), de mielőtt kiküldték volna a büntetést - szerintem - kötelességük lett volna a számítógépes rendszerüket ismét ellenőrizi és, akkor nincs ez a probléma.
Várom válaszát.

Tisztelettel,

Dara Róbert

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Kedves Róbert!

Üdvözöljük a fórumon!

Azt a parkolási társaságnak kell bizonyítani, hogy ott volt a büntetőcédula az autón - ez ugyebár megtörtént, fénykép is készült róla. Ön viszont tudja azt bizonyítani, hogy rendelkezett érvényes parkolójeggyel a kérdéses időszakban, bár azt nem tudta bemutatni 5 napon belül, mivel nem is tudott arról, hogy bírság cédulát kapott. 

Én az Ön helyében ezt leírnám a parkolási társaságnak, mivel a cédulával bármi történhetett, leszedhették, lefújta a szél, stb. - Ön pedig nem követett el jogsértést, tehát a bírság kiszabása is jogtalan. 

Az a tapasztalatom, hogy a társaság vissza szokta utasítani az ilyen panaszt - viszont regisztrálják azt és a bírság behajtásáról való döntés során mérlegelnek. Ugyanis, egy jogi eljárás minimálisan 3-6 ezer forintba kerül, plusz az eljáró ügyvéd munkadíjába. Ha pedig ellentmondás, ellenbizonyítás várható egy ilyen behajtás során, úgy nem valószínű, hogy elindítják azt, mivel annál hosszabb és költségesebb lesz az eljárást. 

Ezért én mindenképpen javaslom, hogy írásban, ajánlott levélben is írja le a társaságnak, mi történt. 

Üdvözlettel: 

MK

kakasqkac

kakasqkac

ÚJONC

• Felhasználó
  • 2 Hozzászólás:

Kedves Róbert!

Üdvözöljük a fórumon!

Azt a parkolási társaságnak kell bizonyítani, hogy ott volt a büntetőcédula az autón - ez ugyebár megtörtént, fénykép is készült róla. Ön viszont tudja azt bizonyítani, hogy rendelkezett érvényes parkolójeggyel a kérdéses időszakban, bár azt nem tudta bemutatni 5 napon belül, mivel nem is tudott arról, hogy bírság cédulát kapott. 

Én az Ön helyében ezt leírnám a parkolási társaságnak, mivel a cédulával bármi történhetett, leszedhették, lefújta a szél, stb. - Ön pedig nem követett el jogsértést, tehát a bírság kiszabása is jogtalan. 

Az a tapasztalatom, hogy a társaság vissza szokta utasítani az ilyen panaszt - viszont regisztrálják azt és a bírság behajtásáról való döntés során mérlegelnek. Ugyanis, egy jogi eljárás minimálisan 3-6 ezer forintba kerül, plusz az eljáró ügyvéd munkadíjába. Ha pedig ellentmondás, ellenbizonyítás várható egy ilyen behajtás során, úgy nem valószínű, hogy elindítják azt, mivel annál hosszabb és költségesebb lesz az eljárást. 

Ezért én mindenképpen javaslom, hogy írásban, ajánlott levélben is írja le a társaságnak, mi történt. 

Üdvözlettel: 

MK

Kedves Klaudia,

Köszönöm szíves válaszát.

Üdvözlettel,

Dara Róbert

Dávid

Dávid

ÚJONC

• Felhasználó
  • 1 Hozzászólás:
Tisztelt Klaudia!
2012.04. hónapba parkoltam Győrbe parkolójegy nélkül.
Kaptam piros csomagot aminek a befizetése elmaradt.
Most 2014.09.26. kaptam egy végrehajtási levelet melyben több mint 57ezer forintot kérnek a bírság befizetésének elmaradása miatt.
Tudomásom szerint 1év az elévülése amit közöltem is velük de azt mondták hogy most lett jogerős.
Kérdésem az lenne hogy mit tegyek?
Ha nem fizetem be kijöhetnek behajtani?Esetleg küldjek nekik egy pontos jogszabályt erröl?
Tisztelettel Dávid!

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Kedves Dávid!

Üdvözöljük a fórumon!

Először is, kellett volna kapnia egy írásbeli felszólítást a parkolástól számítva 60 napon belül. Ez a határidő jogvesztő, tehát ha nem történt meg, akkor már nem jogos a behajtás. 

Az elévülés ugyan 2012-ben kezdődött, ezt azonban megszakíthatta bármilyen, a behajtásra tett cselekmény - amit Önnel is közöltek. Tehát ha a jogi eljárás megindítása ezen az egy éven belül történt, akkor az egy éves időszámítás újrakezdődött, mivel ezek mind megszakítják azt. Ha azt tudná kideríteni az iratokból, hogy egy évig gyakorlatilag nem csinált semmit a parkolási társaság, úgy jogos lenne az elévülési kifogás. 

Üdvözlettel: 

Webügyvéd

Amerigo

Amerigo

ÚJONC

• Felhasználó
  • 1 Hozzászólás:

Tisztelt Webügyvéd!

Némileg hasonló cipőben járok, mint a fenti kollégáim: a múlt héten (2014 december) kaptam egy fizetési meghagyást egy ügyvédi irodától, miszerint 2014 januárjában szabálytalanul parkoltam a Ferencvárosban. Én abban sem vagyok biztos, hogy akkor ott jártam, de az egészen biztos, hogy nem kaptam "mikuláscsomagot", másrészt azóta semmilyen írásbeli felszólítást nem kaptam a fizetésre. A 60 nap tehát letelt, viszont más fórumon azt olvastam, hogy az önkormányzatok/parkolási cégek ilyen esetekben azzal is manipulálnak, hogy állítják (hazudják): 2 felszólítást is küldtek, és mivel ezeket senki nem vette át, ezért ezek automatikusan átvettnek tekintendők. Ezeket a felszólításokat viszont valójában sohasem adják postára ... (én semmilyen felszólítást nem kaptam!)

Kérdésem, hogy ha a lakóhelyem szerinti postán nem találják meg az állítólag postázott ajánlott levelek ellenőrző szelvényét, akkor jogosan fellebbezek a fizetési meghagyással szemben?

Tisztelettel: Amerigo

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Tisztelt Amerigo, 

ilyenkor a kézbesítési vélelmet kell megtámadni, ami igen, akkor lehet sikeres, ha a posta is igazolja, hogy nem történt kézbesítés, avagy a kézbesítést semmilyen módon nem tudja igazolni az önkormányzat. 

Üdvözlettel: 

MK

Gin

Gin

ÚJONC

• Felhasználó
  • 1 Hozzászólás:

Tisztelt WebÜgyvéd!

A BÖK KFT. mint végrehajtást kérő 2005.01.11.-én a Teréz Körúton lejárt parkoló cédula hiányossága miatt megbüntetett, majd minden egyéb felszólítás nélkül ügyemet átadta a Pesti Központi Kerületi Bíróságnak, melyből 2008.03.26.-án ítélet született.

(Ezzel a dátummal csak egy baj van, hogy a bírósági érkeztető baloldali bélyegzőjén 2009-02.19. áll a jobb oldalin pedig a jelenlegi végrehajtó pecsétje 2009.06.30. dátummal, de ez részemről ez már csak szőrszálhasogatás.)

Jelenleg egy budapesti behajtó cég 2014.10.14. írt levelében közölték, hogy végrehajtás címén felszólítanak. Mint megtudtam ez a második felszólításuk volt így az előzőt kb. egy hónappal előtte írták így 2008 és 2014 közt nem történt köztünk semmilyen kommunikáció. Közel 11 éves ügyről beszélünk, de se 2005 és 2008 se 2008 és 2014 közt nem kaptam egy fikarcnyi értesítést senkitől.

Természetesen felkerestem a végrehajtó irodát és a BÖK KFT-t is, de nem tanácsoltak semmit így a Tisztelt WebÜgyvéd segítségét kérném. Milyen lehetőségeim vannak, ha nem áll szándékomban fizetni.

Segítségét előre is köszönöm.

Üdvözlettel: Gin

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Kedves Gin!

Úgynevezett "végrehajtási kifogást" kellene benyújtania, ezt a végrehajtónak kell címezni, de a Pesti Központi Kerületi Bíróság fogja elbírálni (így célszerű mindkét címzettet rátenni a beadványra, de a postai borítékon a végrehajtó címe legyen). A végrehajtási kifogásban le kellene írnia az ügyszámokat, illetve kérnie kell a bíróságtól, hogy szüntesse meg a végrehajtást, figyelemmel arra, hogy a közúti közlekedésről szóló törvény szerint a követelés elévült. 

A kifogásra illetéket is kell fizetnie - 5000,- Ft - amit bélyegen kell megvenni és az iratra ragasztani. 

Üdvözlettel: 

Dr. Makó Klaudia

GáborZé

GáborZé

ÚJONC

• Felhasználó
  • 3 Hozzászólás:

Tisztelt Webügyvéd!

Kaptam egy foglalási jegyzőkönyvet 2015. március 26-án, melyben tudatják velem, hogy le akarják foglalni a tgk. -mat (becsérték szerintük 1 M Ft) egy másik szgk. –val elkövetett parkolási bírság miatt ( birság 8200 Ft). A tárgyban említett gépjármű már nincs a tulajdonomban 2013. március 5 –től.

A parkolási szabálytalanság ( „ok: nincs érvényes parkolójegy”) 2011.12.22-én történt.

A 2015. március 26-án kapott papírokból kihámozva kiderül, hogy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedési napja az 2012.07.06-a.  Azóta nem történt semmi.

A követelésük : tőke 8200; perköltség  11000; végrehajtást kérőnek felmerült költség 10500; végrehajtást kérőnek járó költségrész 20000; készkiadás 2830; MBVK általános költségátalány 1000; jutalék 2970. Ez összesen 56500 Ft.

Olvasataim szerint a 2011 – 2012. évi  jogszabályoknak megfelelően a parkolási  bírságnak az elévülési ideje 1 év. Mire hivatkozhatok a Végrehajtó felé a tekintetben, hogy hagyjanak békén. ;) 

Tisztelettel GáborZé

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Tisztelt GáborZé!

A parkolási szabálysértést követően 60 napon belül kellett volna kapnia egy fizetési felszólítást - ez a határidő jogvesztő. 

Egyéb esetben az egyéves elévülést a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől kell számítani. 

Ha viszont bizonyítani tudják, hogy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése óta küldtek Önnek fizetési felszólítást, az megszakítja az egyéves elévülést és a fizetési felszólítás kézhezvételétől számítva újra kezdődik. 

Üdvözlettel: 

Dr. Makó Klaudia

GáborZé

GáborZé

ÚJONC

• Felhasználó
  • 3 Hozzászólás:

Tisztelt GáborZé!

A parkolási szabálysértést követően 60 napon belül kellett volna kapnia egy fizetési felszólítást - ez a határidő jogvesztő. 

Egyéb esetben az egyéves elévülést a fizetési meghagyás jogerőre emelkedésétől kell számítani. 

Ha viszont bizonyítani tudják, hogy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedése óta küldtek Önnek fizetési felszólítást, az megszakítja az egyéves elévülést és a fizetési felszólítás kézhezvételétől számítva újra kezdődik. 

Üdvözlettel: 

Dr. Makó Klaudia

Tisztel Dr. Makó Klaudia!

Legyen szíves segíteni nekem abban , hogy milyen paragrafusra vagy jogszabályra hivatkozva kérjem a végrehajtás megszüntetését. Az előbbi írásomban nem említettem, hogy a bírósági perre meg se lettem idézve. 

Köszönettel Gábor Zé

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Kedves GáborZé!

Végrehajtási kifogást kell írnia, ennek 5000 Ft az illetéke. 

A kifogást az eljáró végrehajtónak kell postázni, de a címzett az illetékes bíróság kell, hogy legyen. 

A kifogásban az 1988. évi I. törvény 15. §-ára hivatkozzon - ez a közúti közlekedési törvény és az említett paragrafus tartalmazza az egyéves elévülési időt. 

Üdvözlettel: 

Dr. Makó Klaudia

GáborZé

GáborZé

ÚJONC

• Felhasználó
  • 3 Hozzászólás:

Kedves GáborZé!

Végrehajtási kifogást kell írnia, ennek 5000 Ft az illetéke. 

A kifogást az eljáró végrehajtónak kell postázni, de a címzett az illetékes bíróság kell, hogy legyen. 

A kifogásban az 1988. évi I. törvény 15. §-ára hivatkozzon - ez a közúti közlekedési törvény és az említett paragrafus tartalmazza az egyéves elévülési időt. 

Üdvözlettel: 

Dr. Makó Klaudia

Köszönöm szépen a segítségét kedves Klaudia!!

zka79

zka79

ÚJONC

• Bannolt
  • 1 Hozzászólás:

Tisztelt Webügyvéd!

2015.07.22.-én szabálysértést követtem el a cégem nevén szereplő tgk-val. Valószínüleg tilosban várakozás a vétség.

De ez a cégemnek megkűldött levélből nem derül ki.Ez a levél a céget felszólítja a tanuskodásra a gépjármű vezetőjének megállapítása céljából.

De a cselekmény 4 és fél hónapja történt és a helyszínen bírságot vagy értesítést nem kaptam.

Ebből adódóan van e elévülésre lehetőség?

círo

círo

ÚJONC

• Bannolt
  • 2 Hozzászólás:

Tisztelt Webügyvéd !

2015.8. hónapba parkoltam Esztergomban parkolójegy nélkül. Én Szlovák állampolgár vagyok és a gépkocsi amivel a kihágást elkovettem saját tulajdonomban van.
Kaptam piros csomagot ,aminek a befizetése elmaradt.
Ma  2015.12.21. kaptam egy felszólítást egy Szlovák ugyvédi irodától a bírság befizetésének elmaradása miatt.
A kihágás óta eltelt tobb mint 90 nap és most kaptam csak felszólítást a bírság befizetésére. Azt szeretném kérdezni ,hogy ebben az esetben is érvényes a 2010. évi XLVII. torvény kovetkező pontja :

,, Ha a várakozási díjat és a pótdíjat nem fizették meg a helyi önkormányzat, a 9/D. § (6)
bekezdésében, valamint a Mötv. 16/A. §-ában meghatározott szolgáltató a díj- és pótdíjfizetési felszólítást a
várakozási terület díjfizetés nélküli használatának időpontjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül a jármű
üzembentartója részére postai küldeményként, vagy más egyéb igazolható módon megküldi.,, 
Mivel ez 60 napon belul nem tortént meg ,ezek szerint jogtalanul kovetelik tőlem a pótdij befizetését ? 

Tisztelettel János

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Tisztelt Webügyvéd!

2015.07.22.-én szabálysértést követtem el a cégem nevén szereplő tgk-val. Valószínüleg tilosban várakozás a vétség.

De ez a cégemnek megkűldött levélből nem derül ki.Ez a levél a céget felszólítja a tanuskodásra a gépjármű vezetőjének megállapítása céljából.

De a cselekmény 4 és fél hónapja történt és a helyszínen bírságot vagy értesítést nem kaptam.

Ebből adódóan van e elévülésre lehetőség?

Kedves Zka, 

nem valószínű, hogy parkolásról van szó, ott nem nagyon van tanúskodás, rendszámból dolgoznak. 

Tisztelettel: 

Dr. Makó Klaudia

ügyvéd

Dr. Makó Klaudia

Dr. Makó Klaudia

Ügyvéd

• Adminisztrátor
  • 925 Hozzászólás:
  • LocationBudapest

Tisztelt Webügyvéd !

2015.8. hónapba parkoltam Esztergomban parkolójegy nélkül. Én Szlovák állampolgár vagyok és a gépkocsi amivel a kihágást elkovettem saját tulajdonomban van.
Kaptam piros csomagot ,aminek a befizetése elmaradt.
Ma  2015.12.21. kaptam egy felszólítást egy Szlovák ugyvédi irodától a bírság befizetésének elmaradása miatt.
A kihágás óta eltelt tobb mint 90 nap és most kaptam csak felszólítást a bírság befizetésére. Azt szeretném kérdezni ,hogy ebben az esetben is érvényes a 2010. évi XLVII. torvény kovetkező pontja :

,, Ha a várakozási díjat és a pótdíjat nem fizették meg a helyi önkormányzat, a 9/D. § (6)
bekezdésében, valamint a Mötv. 16/A. §-ában meghatározott szolgáltató a díj- és pótdíjfizetési felszólítást a
várakozási terület díjfizetés nélküli használatának időpontjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül a jármű
üzembentartója részére postai küldeményként, vagy más egyéb igazolható módon megküldi.,, 
Mivel ez 60 napon belul nem tortént meg ,ezek szerint jogtalanul kovetelik tőlem a pótdij befizetését ? 

Tisztelettel János

Igen. 

• círo megköszönte

Also tagged with one or more of these keywords: parkolási bírság, elévülés

0 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 0 vendég, 0 anonim felhasználó